Namigi za svež zrak v prostoru
Prav, sedaj se zavedamo, kakšne vplive imajo osvežilci zraka in drugi izdelki s škodljivimi kemijskimi sestavinami name. Toda kako naj poskrbim, da moj dom lepo diši?
Tukaj je nekaj koristnih nasvetov, kako doseči, da v prostoru dihamo kakovosten zrak.
Poiščite izvor smradu. Če je v vašem domu neprijeten vonj, poiščite izvor težave. Kaj povzroča smrdljivo plesen? Ali imamo mačka, ki ne uporablja stelja? Je to stara preproga, ki jo je treba odstraniti? Morda preveč rož, ki povzročajo vlago? Če izsledite in odstranite vonj pri izvoru, ne bo treba prikrivati vonja z dišavami.
Soda bikarbona je varen način za vpijanje vonjav. Če imate vonj, ki se ga ne morete otresti, pustite majhne posodice s sodo bikarbono nekaj dni na izvoru smradu. Soda bikarbona je odlična tudi v hladilnikih, na dnu smetnjakov in vrečk ter na drugih območjih, kjer je to potrebno. Soda bikarbona vsrka vonjave, namesto da bi jih prikrivala, zato jo redno zamenjajte.
Prezračujte ne samo prostor, ampak tudi naprave. Namestite prezračevalni krožni sistem, ki sesa zrak, ga prečisti in nato spusti nazaj v vaš dom. Če to ni mogoče, med kuhanjem odprite okno. V dneh dobre kakovosti zunanjega zraka odprite okna, da vnesete nov zrak. To prakso priporočamo tudi pozimi - četudi traja le nekaj minut. Če gradite nov dom, je odlična rešitev vgradnja prezračevalnega sistema. Uporabite sesalnik s HEPA filtrom za sesanje usedlih delcev, da se izognete njihovemu ponovnemu kroženju v zrak in pogosto sesajte. S tem preprečite, da se kemikalije »usedajo« na pohištvo, preproge, parket in podobno.
Obkrožite se z zelenjem. Rastline filtrirajo zrak in absorbirajo strupene delce iz zraka. Največjo zmožnost na tem področju imajo čopasta zelenčica (Chlorophytum comosum), taščin jezik (Dracaena trifasciata) in mirna lilija (Spathiphyllum). Izboljšajo kakovost zraka v zaprtih prostorih, saj te rastline zrak dobesedno naravno filtrirajo. Čopasta zelenčica na primer učinkovito odstranjuje strupene spojine v zraku kot sta formaldehid in ksilen. Mirna lilija iz zraka odstranjuje amoniak, benzen, formaldehid in trikloretilen. Venda pozor! Če imate vlago v stanovanju, ne pretiravajte s številom rož, saj bodo le-te vlago še povečale in možnost za nastanek plesni bo večja.
Naj bodo stvari čiste! Z rednim čiščenjem običajnih izvorov smradu (pomislite na stranišča, gospodinjske aparate ali površine, ki jih uporabljajo hišni ljubljenčki), lahko preprečite vonjave, še preden se začnejo širiti po prostoru.
Prosite svoje bližnje, da vam povejo, kakšen je zrak v vašem domu. Naši možgani se namreč sčasoma navadijo na vonj, zato morda več ne vohamo potencialno slabega zraka v svojem domu.
Sedaj, ko ste odstranili izvore smradu, poskrbeli za kroženje in filtriranje zraka, očistili zrak, ki ga dihate, lahko po želji svoj zrak res
naravno odišavite. Najbolj naravna rešitev je zagotovo svež šopek rož ali svežih začimb. Če pa želite nekoliko bolj intenzivne in dlje trajajoče vonje so najboljša izbira
čista eterična olja, v vodi kuhana cimetova palčka, klinčki in podobno. Dobra izbira so tudi dišeča zelišča, ki jih nekoliko zanetimo in oddajajo prijeten vonj – na primer kadilo belega žajblja, če vas seveda ne moti spremljajoči vonj po dimu.
Pri eteričnih oljih in mešanicah čistih eteričnih olj pazite, da jih
ne uporabljate neposredno na koži, saj gre za zelo koncentrirane naravne snovi, ki lahko s tako uporabo povzročijo alergijsko reakcijo. Zato jih vedno
redčite – z baznim rastlinskim oljem ali pa jih nanašajte na osnovo kot je
Aromica, kos lesa ali glino. To osnovo za dišavo postavite v svoj najljubši prostor in uživajte v čudovitih vonjih.
Tanja